Students' Council

PDF version

The Students’ Council deals with the formulation of policies and making recommendation on matters in the arena of student’s welfare, various regulations and policies related to the students, discipline among students, etc.

The constitution of the council is as under:-

Composition:

  1. Director, BVICAM, Chairperson, Students’ Council.
  2. Training & Placement Officer, BVICAM, Ex-Officio Member.
  3. Examination Incharge, BVICAM, Ex-Officio Member.
  4. All Class Coordinators (Teacher), Ex-Officio Members.
  5. Librarian, BVICAM, Ex-Officio Members.
  6. All Class Representatives (Students), Ex-Officio Members.
  7. Two students’ representatives from each class (one class topper, one weak student of each class), based upon the percentage of previous years. In case of first year, CET rank shall be the criteria.

Based upon the above constitution, the following Students’ Council is notified for the academic year 2016-2017:-

S. No. Name Constitutional Capacity Designation
1. Prof. M. N. Hoda Director Chairperson
2. Mrs. Vaishali Joshi

Training & Placement Officer

Member
3. Mr. Nitish Pathak

Examination Incharge 

Member
4. Dr. Anupam Baliyan

MCA- 3rd Year, Section I, Coordinator

Member
4. Dr. Shivendra Goel

MCA- 3rd Year, Section II, Coordinator

Member
5. Mrs. Shalini Singh Jaspal

MCA- 2nd Year, Section I, Coordinator

Member
6. Mrs. Vaishali Joshi

MCA- 2nd Year, Section II, Coordinator

Member
7. Dr. Ritika Wason

MCA – 1st Year, Section I, Coordinator

Member
8. Mrs. Narinder Kaur

MCA – 1st Year, Section II, Coordinator

Member
9. Mr. M. K. Choudhary 

Librarian

Member
10. Ms. Priya Srivastava

Class Representative-I, MCA-3rd Year, Section - I

Member
11. Mr. Vivek Rajaurya

Class Representative-II, MCA-3rd Year, Section - I

Member
12. Ms. Meghanaa Aggarwal

Class Representative-I, MCA-3rd Year, Section - II

Member
13. Mr. Pardeep sharma

Class Representative-II, MCA-3rd Year, Section - II

Member
14. Ms. Asmita Bhdhiraja

Class Representative-I, MCA-2nd Year, Section - I

Member
15. Mr. Ayush Sachdev

Class Representative-II, MCA-2nd Year , Section - I

Member
16. Ms. Devakshi Thareja

Class Representative-I, MCA-2nd Year , Section II

Member
17. Mr. Biny Pal Singh

Class Representative-II, MCA-2nd Year , Section - II

Member
18. Ms. Natasha Malik

Class Representative-I, MCA-1st Year, Section - I

Member
19. Mr. Aakash Sinha

Class Representative-II, MCA-1st Year , Section - I

Member
20. Ms. Divya Kumari

Class Representative-I, MCA-1st Year , Section II

Member
21. Mr. Piyush Saxena

Class Representative-II, MCA-1st Year , Section - II

Member
22. Ms. Surbhi Garg

Students' Representative-I, MCA-3rd Year, Section-I

Member
23. Ms. Jibi J. Saibu

Students' Representative-II, MCA-3rd Year, Section-I

Member
24. Mr. Nityam Gosain

Students' Representative-I, MCA-3rd Year, Section-II

Member
25. Mr. Jobanjit Singh

Students' Representative-II, MCA-3rd Year, Section-II

Member
26. Ms. Megha Gupta

Students’ Representative-I, MCA-2nd Year, Section-I

Member
27. Mr. Gagandeep

Students’ Representative-II, MCA-2nd Year, Section-I

Member
28. Ms. Kriti Goyal

Students’ Representative-I, MCA-2nd Year, Section-II

Member
29. Mr. Sunny Arora

Students’ Representative-II, MCA-2nd Year, Section-II

Member
30. Mr. Yaduvendra Singh

Students’ Representative-I, MCA-1st Year, Section-I

Member
31. Mr. Shubham Sharma

Students’ Representative-II, MCA-1st Year, Section-I

Member
32. Mr. Gaurav Ghansela

Students’ Representative-I, MCA-1st Year, Section-II

Member
33. Mr. Amarjeet Singh

Students’ Representative-II, MCA-1st Year, Section-II

Member